Bir proje açalım ve açtığımız projeye sağ tıkla Build Path –>Configure Build Path –> Libraries -> Add External JARs butonuna basalım.Eklemek istediğimiz JAR dosyasının yerini bulup seçelim.Aç diyelim OK diyelim artık projemize JAR dosyasını eklemiş olduk.Ama yüklediğimiz bu JAR dosyası örneğin MySql Jdbc Driverı ise yukarıda yaptığımız Jar ekleme işlemini her açtığımız projede yapmak yerine bunu sistem kütüphanesine ekleriz.Yeni bir proje açtığımızda Jar dosyası otomatik eklenmiş olarak gelir.Peki bunu nasıl yapabiliriz.Windows->Preferences->Java->Installed JREs burda JRE yi seçelim ve Edit diyelim ardından Add External JARs dedikten sonra JAR dosyamızın yerinin değişmemesi lazım bunun için Program Files taki JRE klasörünün içine kopyaladım siz başka bir yerede kopyayalabilirsiniz.Sonra onu seçelim ve Finish->OK diyelim.Artık her açtığımız projede MySql Jdbc driverı eklenmiş olarak gelecetir.


Yazar : Emrah Kahraman

Bilgisayar Mühendisi

“Java Programlama Eclipse Projeye veya Kütüphaneye Jar Dosyası Ekleme” için 5 Yorum

 1. Anonim dedi ki:

  […] […]

 2. atilla dedi ki:

  Add External JARs dedikten sonra JAR dosyamızın yerinin değişmemesi lazım bunun için Program Files taki JRE klasörünün içine kopyaladım siz başka bir yerede kopyayalabilirsiniz.Sonra onu seçelim ve Finish->OK diyelim.Artık her açtığımız projede MySql Jdbc driverı eklenmiş olarak gelecetir.

  CLASS12.JAR ı java clasörü içine koydum. Anca buradan add yaptırmıyor. Definition falan istiyor. Nasıl hallederiz.

 3. mehmet dedi ki:

  Allah razı olsun. bi senin sitende aradığımın cevabını detaylı tam buldum.sağol.

 4. haluk dedi ki:

  Elinize sağlık, iki gündür java.lang.ClassNotFoundException: com.mysql.jdbc.Driver hatası ile uğraşıyorum yüklemediğim paket ek kalmadı sayenizde hallettim. iyi günler.

 5. emrah sinekli dedi ki:

  Access restriction: The type ‘BranchGroup’ is not API (restriction on required library ‘C:\Program Files\Java\jre7\lib\ext\j3d-core-1.3.1.jar’)

  bu hatayı alıyorum lütfen yardımcı olurmusunuz

Java Programlama Eclipse Projeye veya Kütüphaneye Jar Dosyası Ekleme Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Kan Bağışı
Reklam Panosu
Gurme

Reklam Panosu
Bağlantılar