Ontoloji Nedir?

Ontoloji: Kökeni felsefeseden gelir ve varlık bilimi demektir. Kavramsallaştırmanın açık ve resmi belirtimidir. Ontolojiler herhangi bir alanda standart olarak kullanılacak ortak ve paylaşılan sözcük kümelerini (vocabulary) veya terminolojiyi belirler. Ontolojiler ontoloji dilleri (RDFS, DAML+OIL, OWL, ..) ile tanımlanır.Web deki aramaların doğruluğunu iyileştirmek için yararlıdır. XML sözdizimindedir. Geliştirilen ontolojileri günümüz teknolojileri ile kullanmak mümkün olmadığından, bu ontolojileri kullanabilecek, yorumlayabilecek etmen adı verilen programlar yazılmıştır.

Günümüzde internet heterojen yapıdadır. Internette Java kitabı arıyoruz Türkiyedeki kişi kitap diye veritabanında tutmuş İngilteredeki insan ise book diye tutmuş halbuki aynı kitap olmasına rağmen bir sorgu yaptığımızda book ile kitap eşleşmediğinden sorgumuza uygun cevap dönmeyecektir.

Ontoloji kullanılmaz ise aşağıdaki resmin sol tarafındada görüldüğü gibi heterojen yapıda olan bir sistemde tüm veritabanları birbirini bilmek zorunda yani 24 adet entegrasyon yapılmalıdır. Ama ontoloji kullanılan sağ tarafta ise tüm veritabanlarının ontolojiyi bilmesi yeterlidir 6 tane entegrasyon yapılmalıdır. Karmaşıklık sorunu ortadan kalkmış olur. Ontoloji ortada sözlük görevi yapar tüm veri tabanları bu sözlük üzerinden birbiri ile iletişimde bulunabilirler.

 

sa1

“Ontoloji Nedir?” üzerine 1 yorum.

  1. That is really attention-grabbing, You are a very skilled blogger.
    I’ve joined your rss feed and look ahead to in search of extra of your great post. Additionally, I’ve shared your website in my social networks

Bir cevap yazın