Java Programlamaya Giriş Netbeans

Java bilindiği gibi Dünyada kullanılan programlama dillerinin % 19 unu oluşturmaktadır.Javada herşey classlardan oluşur.Buzdolabından tutunda cep telefonuna kadar bütün elektrikli aletlerde kullanılır.

İlk olarak Netbeans IDE 6.5 i kuruyoruz ve çalıştırıyoruz.File menüsünden New Project e tıklayıp yeni bir proje açarız.Oradan aşağıdaki resimde görüldüğü gibi Categories bölümünden Java yı Projects bölümündende Java Application ı tıklayıp Next e basarız.

untitled_thumb[3]

Project Name kısmına deneme alttaki Create Main Class bölümünüde deneme.Merhaba olarak değiştirelim.Buradan proje adına deneme classımızın adınıda Merhaba yapmış olduk. Finishe basarak kodumuzu yazmaya başlayalım.

untitled2_thumb[4]

Package deneme :deneme paketinin içinde Java classları vardır.Hangi classları kullanacaksak onun bulunduğu paketi yazmamız lazım.

Public:Bu şekilde tanımlanan classa herkes erişebilir.

Static:Classa ait nesne oluşturulmadan classa ulaşmak için kullanılır.

Void:Geriye bir değer döndermez.

Main:Ana classtır.Main class olması şarttır.

untitled3_thumb[5]

Sonrasında ekrana EMRAH KAHRAMAN yazdırmak için

System.out.println(EMRAH KAHRAMAN);

şeklinde kodumuzu yazdık ve sol taraftaki merhaba.java dosyasına sağ tıklayıp run file tıklayıp programı çalıştırırız.

Kodun çalışan şekli aşağıdadır.

untitled4_thumb[2]

“Java Programlamaya Giriş Netbeans” üzerine 3 yorum.

  1. merhaba javayı yeni öğrenmeye karar verdim jdk netbeansı 6.5 i kurdum aynısını yazdım system. yaptıktan sonra out gelmiyor o satırda hata gösteriyor elle giriyorum tamamını yine hata veriyor yardımcı olursanız sevinirim..teşekkürler..

  2. iyi günler java netbeans programında switch case ile string karakter yazımı nasıl oluyor ben deniyorum tanımlanmıyor..

    Bir de if ile ilgili bir örnek de verebilir misiniz applicationdan şimdiden teşekkürler.

Bir cevap yazın