Sony Xperia Z

Bu yazımda sizlere yaklaşık 8 aydır kullanmakta olduğum telefonum Sony Xperia Z hakkında deneyimlerimi aktaracağım.Telefonu almadan önce Samsung S4, HTC One ve Xperia Z arasında hangisini alsam diye çok tereddüt yaşadım 3 telefonuda araştırdım ve sonunda Xperia Z almaya karar verdim. Karar verme sürecinde güneşli ortamda ekranın karanlık göründüğü ve özellikle su geçirmezlik özelliğinden dolayı sesinin az çıktığı eleştirilerini duydum. Yinede kararımdan dönmedim ve 2013 Nisan ortaları gibi Teknosadan 1850 TL ye Sony Xperia Z yi satın aldım.
Satın almadan önce telefonu alıp banyo yaptıracağım diyordum, telefon elime geçince de yaptığım ilk iş telefonu yıkamak oldu. Çeşmeyi açıp telefonu 2,3 dakika suyun altında tuttum ve hakikaten telefon su geçirmedi. Halen ara sıra telefonu gerek su kabına içine koyarak gerekse çeşme altına tutarak yıkarım. Tabi aldığımdan 6 ay gibi bir süre geçip yıkayınca 1 gün falan seste kısıklık oldu sonra düzeldi.
Oyun oynamayı pek sevmediğimden telefonla pek oyun oynamadım (Fruit Ninja ve Asfalt Moto hariç). Bu iki oyundada sıkıntı yaşamadım.
Telefonu almamı sağlayan en önemli detaylardan biri kamerası idi, kamerası 13.1 MP olduğu söyleniyordu ama ben bir türlü 13.1 MP bulamadım hep 12 MP gösteriyordu. Meğer telefon çekim modunu Süper Moddan -> Normal moda alıp, HDR özelliğini kapatınca çözünürlük 13.1 MP olarak ayarlarda görünüyormuş. Fotoğraf ve video çekimi konusunda telefonu çok başarılı buldum ve çok memnunum.
Telefonu almama etken olan konulardan biride şarj meselesi ve özellikle STAMİNA mod özelliğiydi. Telefon STAMİNA Mod açıkken ve 3G açık halde ortalama 2 gün falan gidiyor. Eğer 3G kapalı ise şarj süresi 4 güne kadar çıkıyor ve bu konuda gayet başarılı.

İşe gidip gelirken telefondan müzik ve radyo dinliyorum ses gayet net ve kaliteli çıkıyor bu konuda da çok memnunum.
İşe gidiş gelişlerde günlük 2 saat gibi bir süre yolda geçiyor ve bu süre zarfında telefona dizi yükleyip yolculukta onları seyrediyorum. 5″ ekranı ve görüntü kalitesi ile tablete ihtiyaç duymadan eğlenceli bir şekilde dizileri seyrediyorum.
Son olarakta olumsuz yönünden bahsedeyim. Telefon eğer kılıf kullanmıyorsanız hoparlör yeri kulağınızı ağrıtabiliyor ben bu sorunu silikon kılıf alarak çözdüm.

Bir cevap yazın