IDE olarak üzerinde JUnit Framework yüklü olduğu için Eclipse kullanacağız.İlk olarak New bölümünden Java Project diyelim.projemize bir isim verelim OK diyelim.Daha sonra projenin üzerinde sağ tıklayıp New JUnit Test Case diyelim.Alt resimde olduğu gibi önce sınıf adına Test kelimesini eklemeyi unutmayalım.

1

Finish diyelim.

2

Ok diyelim. Açılan sınıfımızda bir test metodu yazalım tipi public void olmalıdır.Test etmek istediğimiz sınıftan bir nesne oluşturalım.

3

Kırmızı çarpı işareti çıktı Sozluk adında bir sınıf yok oluşturmak ister misin diyor en üst seçenekte Sozluk sınıfı oluştur(Create class Sozluk) seçeneğine tıklayalım.

5

Finish diyelim test sınıfımızdan sonra kod sınıfımızda oluşturuldu.Şimdi ise assertTrue ile Sozluk bos mu dolu mu onu test edeceğiz.

6

bosMu adında metodumunuz olmadığı için Eclipse  hata verdi kırmızı çarpıya basıp bosMu adında  metod oluştur (Create Method bosMu) seçeneğine tıklayalım.

7

Açılan metodumuzda return değerini true yapalım metodun içinde birşey yok sozluk bos oldugu için true değeri döndürsün istiyoruz.

8 

Şimdi SozlukTest sınıfımıza gidip çalıştıralım yeşil ışık yanarsa demekki testlerimiz geçmiş demektir kodumuzda hata yoktur.

9

Görüldüğü gibi yeşil ışık yandı testimiz geçti kodumuzda hata yok.Sonraki yazılarımda bu örneği geliştirmeye devam edeceğim.


Yazar : Emrah Kahraman

Bilgisayar Mühendisi

Çevik Yazılım Geliştirme Başlangıç Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Kan Bağışı
Reklam Panosu
Gurme

Reklam Panosu
Bağlantılar